Yakın Gelecekte Göreceğimiz E-Ticaret Pazarlama Stratejileri

Yakın Gelecekte Göreceğimiz E-Ticaret Pazarlama Stratejileri

E-Ticaret girişimlerinin sayısındaki artış, işletme sahiplerinin gelişen teknolojilere ve yeni pazarlama stratejilerine ayak uydurmalarını zorunlu hale getiriyor. 2019 yılından itibaren e-ticaret dünyasında daha önceden görmeye alışık olmadığımız veya pek az bildiğimiz yeni pazarlama stratejileriyle karşılaşacağız. Bu yazımızda yakın gelecekte görmeye alışacağımız ve nasıl olduğunu anlamadan kendimizi alışveriş yaparken bulabileceğimiz, etkisi kanıtlanmış yeni pazarlama stratejilerini bulacaksınız.

1- Yapay Zeka İle Pazarlama

Yavaş yavaş gündelik hayatımızda teknoloji kullandığımız her alanda yapay zeka teknolojisi ile tanışmaya başlıyoruz. Yapay zeka ve makina öğrenmesinin e-ticarette kullanımı ise işletmelere pazarlama konusunda çok fayda sağlayacak. E-Ticarette Yapay Zeka Kullanımı başlıklı yazımızda daha detaylı şekilde okuyabileceğiniz, satış iyileştirme, müşteri ilişkileri yönetimi, satış sonrası hizmetleri, öneri sistemleri gibi birçok konuda yapay zeka ve makina öğrenmesi teknolojisi, çevrimiçi mağazaların satışlarını artıracak.

2- Video Pazarlama

Sadece sosyal medya hesaplarınızdaki akışınızda gezinirken bile, normal hareketli reklamlardan daha fazla video reklam ile karşılaşacaksınız. Çünkü bu dönem, markalaşma tercihlerinin eski reklamcılık teknikleri yerine, canlı video akışlarından, 360 derecelik videolardan, inceleme videolarından yana olduğu bir dönem. Ayrıca gelişen web kullanımı ve sosyal medya tercihleri de kullanıcıların giderek daha fazla video içeriklere yöneldiğini göstermekte. Yakın gelecekte tüketicilerinde bu stratejiye daha fazla ilgi gösterdiğini ve bu stratejinin dönüşüm oranları hakkında daha fazla araç ortaya çıkacağını göreceğiz.

3- Pazarlama İlişkilendirmesi

Bu terim işletmeler ve pazarlama uzmanları, yöneticileri tarafından sık sık kullanılmaya başlanacak. Pazarlama ilişkilendirmesi; Pazarlama ve gelir arasındaki ilişkilendirme anlamına gelir. Performasnlarına göre bazı pazarlama stratejilerinin incelenir ve müşterilerin ürünleri hangi yöntemlerle daha iyi gördüğünü ve hangi yöntemlerle satın aldığının analizini yapar.

Bu araştırmalar neticesinde çevrimiçi mağazalar daha etkili pazarlama stratejileri geliştirecek ve elde ettikleri analizler doğrultusunda kendi benzersiz stratejilerini geliştirebilecek.

4- Etkileşimli İçerik Pazarlaması

Yapılan araştırmalara göre, kullanıcı etkileşimli içerikler ziyaretçileri, normal içeriklere göre daha fazla incelemeye ve satın almaya yönlendiriyor. Potansiyel müşteriler inceledikleri içeriğin bir teklifle birleştirilmesinden daha fazla etkileniyor ve web sayfaları üzerinden kişiselleştirilebilme imkanı olan ürünleri normalinden daha fazla beğeniyorlar. Birkaç yıldır otomobil firmalarının web sitelerinde gördüğümüz kişiselleştime konfigüratörlerini yakın gelecekte e-ticaret sitelerinde vitrine çıkan ürünlerde de görebileceğiz.

Gelecek her yönüyle insan hayatını kolaylaştıracak gelişmelerle hayatımıza girecek. Fiziki alışverişlerimizin giderek çevrimiçi alışverişlere yöneldiğini düşündüğümüzde, e-ticaret dünyasının geleceği de hiç şüphesiz müşteri deneyimlerini kolaylaştırmaya dayalı olacak. Güvenebilirmiyim de hedefi doğrultusunda e-ticaret müşterilerinin alışverişlerini kolaylaştırmaya ve güvenilir firmaları ön plana çıkarmaya devam edecektir. Blog yazılarımızı takip ederek, çevrimiçi alışverişler hakkında işinize yarayacak bilgilere ulaşabilir ve güncel gelişmeleri öğrenebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum Yap