Yakın Gelecekte E-Ticaret Dünyasında Yaşanacak Değişimler

Yakın Gelecekte E-Ticaret Dünyasında Yaşanacak Değişimler

Hızla gelişen teknoloji ile birlikte e-ticaret mağazalarının da değiştiğini her geçen gün görmekteyiz. Bu değişimin büyük kısmı teknolojik alanda olsa da, toplumun yaşadığı değişimin de satış stratejileri, ihtiyaçlar ve planlamalarda oluşturduğu değişim ihtiyacı da hatırı sayılır bir gerçek. Yakın gelecekte e-ticaret dünyasında yaşanması kuvvetle muhtemel bazı değişikleri okuyucularımız için sıraladık.

MOBİL ÖDEME DEVRİMİ

İstatistikler, mobil e-ticaret oranının masaüstü bilgisayarlara göre daha düşük olduğunu göstermektedir. Bu durumun nedenleri arasında en önemlisi mobil ödeme yöntemlerinin henüz son kullanıcıyı memnun eder düzeyde olmamasıdır.

2017 yılında, ABD'de mobil cihazlarla çevrimiçi alışveriş yapanların %28'i, alışverişini tamamlamadan e-ticaret sitesini terk etmiş. Mobil ödeme yöntemlerinin karmaşıklığı, müşterilerin ödeme sayfasından ayrılmasına neden oluyor.

Ancak günümüzde teknoloji şirketlerinin mobil ödeme sistemleri konusunda yaptıkları ciddi yatırımlar bize yakın gelecekte bu sorunun çözülebileceği konusunda umut veriyor. Mobil ödeme sistemlerinin kolay hale getirilmesi, mobil alışveriş oranlarının masaüstü alışverişe göre çok daha fazla artması anlamına gelecek.

KİŞİSEL ETKİLEŞİM

Pazar büyüyor, yeni ürünler ve markalar ortaya çıkıyor ve kişisel etkileşim giderek artıyor. E-ticaretin ar-ge çalışmalarında hatırı sayılır yatırımlar yapılan bir başka konu olan kişisel etkileşim yöntemleri, kullanıcıların tam olarak istedikleri ürünleri seçmelerine veya satın alma işlemi için ihtiyaç duydukları bilgileri almasına yardımcı olacak.

ÇEVRİMİÇİ VE ÇEVRİMDIŞI VERİLERİN BİRLEŞTİRİLMESİ

Bir e-ticaret sitesi müşterilerinin veya ziyaretçilerinin çevrimiçi davranışlarını izleyebilir. İzlenen bu veriler sayesinde ziyaretçileri kategorilere ayırıp, ayrı ayrı pazarlama stratejileri geliştirilebilir. Çevrimiçi davranışlarda pek çok veri elde edilebilirken çevrimdışı veriye henüz çok az erişilebiliyor.

Müşteri davranışlarını ölçmek ve izlemek için daha fazla araç ve teknoloji 2019'dan itibaren kullanılacak. Yapılan geliştirmelerde artık müşterilerin sadece çevrimiçi değil, çevrimdışı davranışları da izlenebilir hale gelecek. Bu sayede mağazalar müşterilerinin çevrimiçi verileriyle çevrimdışı davranışlarını birleştirerek daha etkili satış stratejileri geliştirebilecek.

DAHA FAZLA BÜYÜME İÇİN DAHA FAZLA PAZAR YERİ

Çevrimiçi alışverişlerde pastanın büyük dilimi uzun süredir pazaryeri sitelerde. Pazaryeri olarak adlandırılan, aracı satış sitelerinin en büyüğü olan Amazon, 2017'de ABD'de e-ticaret satışlarının yüzde 44'ünden fazlasını gerçekleştirdi. 2018'in sonlarında Amazon, Türkiye'deki çevrimiçi mağazasını resmen açtı. 2019 yılında dünyanın önde gelen birkaç e-ticaret sitesinin de Türkiye'de faaliyete başlayacağı biliniyor. Bu durum 2019 yılının Türkiye'de pazaryeri e-ticaret sitelerinin rekabeti şeklinde geçeceğini gösteriyor.

TARAYICISIZ ALIŞVERİŞ DENEYİMİ

Mobil cihaz kullanıcıları oyunlar ve sık kullanılan aplikasyonlar dışında cihazlarına uygulama yüklemeyi tercih etmiyorlar. Ancak doğru stratejiyle ilerleyen birçok çevrimiçi mağaza, mobil uygulamaları ile satış yapmayı başarıyor. Öyle ki; Getir, Yemeksepeti, Bisu gibi bazı uygulamalar ağırlıklı olarak veya tamamen mobil uygulamalar üzerinden satış yapıyorlar. Tarayıcısız, doğrudan mağazadan yapılan satışların başarılı müşteri deneyimlerine sahip olmaları yatırımcıların dikkatini çekiyor. Yakın gelecekte benzer birçok örnek görebilir, farklı ihtiyaçlarımız için, sık kullanacağımız aplikasyonlarla tanışabiliriz.

YAPAY ZEKA

Teknolojiye yatırım yapılan hemen her alanda yapay zeka kullanımı artmaya başladı. 2018 yılında yapay zekanın çevrimiçi satışlarda da kullanılmaya başladığına şahit olduk. E-ticaret dünyasının devleri yapay zeka yatırımlarını artırırken yakın gelecekte ihtiyaçlarımızı belirleyecek görünmeyen dijital robotlardan alışveriş yapabiliriz.

E-ticarette yapay zeka kullanımı müşterilerin tam olarak aradıklarını bulabilmelerine olanak sağlayacak.

FİYAT ESNEKLİĞİ

Fırsat sitelerinin başarısı ve kampanyaların satış oranları e-ticaret yatırımcılarının dikkatini çekiyor. Ayrıca e-ticaret müşterilerinin artık geçmişe oranla daha fazla fiyat araştırması yaptığı da biliniyor.
Yakın gelecekte her ürün için her çevrimiçi mağazada farklı fiyatlar bulabiliriz. Mağaza sahipleri artık daha çok kampanya yapıyor ve yapacak. Daha fazla indirim, daha fazla alışveriş fırsatları, daha fazla hediye, daha fazla müşteri ve daha mutlu deneyimler.

Değişime bugünden başlayın!

Yakın geleceğin teknolojileri e-ticaret için etkileyici fırsatlar barındırıyor. E-ticaret sadece fiziksel mağazaların yerini almakla kalmıyor aynı zamanda kendi başına büyüyen bir pazar, başlı başına çok büyük bir sektör haline geliyor. Güvenebilirmiyim olarak bizler de bu büyük değişimin bir parçası olmaktan, değişen zamanda gelişen çevrimiçi mağazaların ve bu mağazaların değerli müşterilerinin bir destekçisi olmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorumlar

Yorum Yap