Rakamlarla Dünyada ve Türkiye'de E-Ticaret

Rakamlarla Dünyada ve Türkiye'de E-Ticaret

Türkiye'de e-ticaret hacmi, henüz perakende ticaret hacminin çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Türkiye'nin e-ticaret istatistiklerini dünya ile kıyasladığımızda ise, Türkiye'deki e-ticaretin geleceğine dair fikir edinme şansımız oluyor. Çünkü hızla artan internet kullanımı ve online alışveriş alışkanlıkları yakın gelecekte dünya ile Türkiye'nin aynı rakamlara ulaşabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda Türkiye'de e-ticarete yapılan yatırım rakamları da her geçen yıl, bir önceki yılda öngörülen rakamlardan daha yüksek oluyor.

Birçok yerli ve yabancı kaynaktan derleyerek oluşturduğumuz verilerle 2017 yılında dünyadaki e-ticaret rakamlarının Türkiye ile karşılaştırmalarını aşağıda bulabilirsiniz. Ayrıca Türkiye'nin e-ticaret istatistikleri yazımızı da inceleyerek, Türkiye'deki e-ticaret rakamlarının genel bir özetine göz atabilirsiniz.

Dünyada ve Türkiye'de yıllık toplam e-ticaret hacmi

Dünyada 2017 yılında e-ticaret hacmi statista.com verilerine göre 2,8 trilyon dolar. Yürkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ise 2017 yılında Türkiye'deki e-ticaret hacmi toplam 42 milyar TL (6,5 milyar dolar). Bu verilere 2017 yılında Türkiye'deki e-ticaret hacmi dünyanın %0.2'sini oluşturmakta.

Yurt dışından alışveriş yapma oranı

Kanada, İngiltere, Avustralya ve Almanya'dan 30.000 e-ticaret müşterisi ile gerçekleştirilen bir ankete göre, çevrimiçi alışveriş yapan insanların % 92.2'si yerel para biriminde fiyatlandırılan sitelerden alışveriş yapmayı tercih ettiklerini belirtmiştir. Bu anket verilerine göre, bahsi geçen ülkelerdeki e-ticaret müşterilerinin % 7,8'i ihtiyaç duyarsa yabancı sitelerden alışveriş yapıyor.

Türkiye'de ise 2017 araştırmalarına göre toplam e-ticaret alışverişinin %1,8'i yabancı sitelerden yapılıyor.

Yıllık e-ticaret alışveriş oranının kişi başına düşen tutarı

Dünya ülkelerindeki yetişkin insan nüfusu dağılımının e-ticaret harcamalarına bölünmesi ile elde edilen istatistiklere göre, çevrimiçi mağazalardan en yüksek tutarda alışveriş Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılıyor.

Türkiye'de yapılan yıllık e-ticaret harcamalarının dolar bazında tutarı hesaplandığında ise Türkiye, listede 10. sırada bulunan Brezilya'nın %217 gerisinde yer alıyor.

Ülke Kişi başına düşen yıllık e-ticaret harcaması
ABD 1.804 $
Birleşik Krallık 1629 $
İsveç 1446 $
Fransa 1228 $
Almanya 1064 $
Japonya 968 $
İspanya 849 $
Çin 626 $
Rusya 396 $
Brezilya 350 $
... ...
Türkiye 161 $

Birçok farklı kriterde dünyadaki e-ticaret rakamları ile Türkiye e-ticaret rakamları karşılaştırılınca henüz Türkiye çok geride görünüyor. Ancak e-ticaretin büyüme oranı ise daha farklı. Türkiye'de e-ticaretin büyüme oranına ve yapılan yatırımlara bakıldığında Türkiye'nin dünya ile arasındaki bu farkı kısa zamanda kapatabileceği görülüyor.

Türkiye'de e-ticaretin büyüme hızı aslında bir anlamda da, müşterilerin güven kazanlarına bağlı. Güvenebilirmiyim olarak e-ticaret müşterilerinin çevrimiçi alışverişe olan güvenini artırmak için çalışmaya devam ediyoruz.

Yorumlar

Yorum Yap