Online alışveriş için 10 geçerli sebep

Online alışveriş için 10 geçerli sebep

İhtiyacımız olan ve/veya satın almak istediğimiz bir ürünü internet üzerinden online olarak satın almamızı sağlayacak birçok sebep var. Eğer doğru inceleme yaparsanız satın almak istediğiniz ürünü e-ticaret firmalarından almak için çok geçerli sebepler bulabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere sırasıyla, online alışveriş için geçerli 10 sebep göstereceğiz.

1- 7/24 Alışveriş imkânı

E-ticaret siteleri haftanın 7 günü 24 saat alışverişe açıktır. Bazı alışveriş tutkunları için istediği gün, istediği saatte alışveriş yapabilmek çok geçerli bir sebeptir. Bazılarımız ise satın almak istediği ürün için çoğu zaman mağazaya gitme fırsatı bulamayabilir. Böyle durumlarda online alışverişin her zaman müsait olması çok geçerli bir sebep olabilir.

2- Daha uygun fiyatlar

E-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde, aracı sayısının fiziki mağazalara göre daha az olması, daha fazla stokla satış yapılması, satıcının nakliye ve kargo masrafı olmaması gibi birçok sebepten ötürü fiyatlar daha uygundur. Özellikle sık kullanılan ürünler e-ticaret sitelerinden çok daha uygun fiyatlara alınabilmektedir. Bu durum da müşteriler için çok geçerli bir sebeptir.

3- Pek çok ürün tek bir adreste olabilir

Özellikle genel alışveriş siteleri ve pazaryeri sitelerde. Çok sayıda markadan çok çeşitli ürünler bir adreste bulunabilir. Böylece bir online mağazadan farklı farklı bir çok mağazayı dolaşabilme imkânına sahip olunur. Tek bir adreste koca bir avmde olduğu kadar markayı bulabilmek geçerli bir sebeptir.

4- Hediye gönderme kolaylığı

Online alışveriş mağazalarından hediye almak ve göndermek çok kolaydır. Online mağazalardan hediye alırken, hediyenin boyutunu veya gönderi adresini düşünmezsiniz. Özellikle hediyelik ürünler kategorisindeki e-ticaret sitelerinden binlerce farklı çeşitte ve kişiye özel hediyeler bulabilirsiniz. Hediye almak için mağaza mağaza dolaşmadan, ağırlık veya uzaklığı düşünmeden hediye almak çok geçerli bir sebeptir.

5- Ürün İncelemeleri ve Karşılaştırmalar

Çevrimiçi mağazalarda istenilen her ürün, benzer ürünlerle kolaylıkla karşılaştırılabilir. Ayrıca ürünler ve satıcılar hakkında müşteri yorumları da incelenebilir. Kararsız müşteriler için bu değerlendirmeler ve karşılaştırmalar çok geçerli sebeplerdir.

6- Kalabalıktan uzak sakin alışveriş deneyimi

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde alışveriş merkezleri ve pazaryerlerinden alışveriş yapmak, şehrin kalabalığı yüzünden bazen çok can sıkıcı olabilmekte. Oysa ki e-ticaret mağazalarından alışveriş yaparken kalabalıktan uzak ve çok sakin bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Eğer kalabalıklardan hoşlanmayan biriyseniz, tıka basa dolu mağazalar, tezgâhlar yerine, evinizin yada ofisinizin rahatlığında, belki bir fincan kahve ile alışverişinizi yapabilirsiniz. Büyükşehirlerde yoğun iş ve hayat temposundaki müşteriler için bu durum çok çok geçerli bir sebeptir.

7- Gizli alımlar veya gizli gönderiler

Eğer satın almak istediğiniz bir ürünü gizlemek istiyorsanız, fiziki mağazalardan adığınız herhangi bir ürünü gizlemek çoğu zaman zor olabilir. Nasıl taşıyacağınızı, nereye ve nasıl götüreceğinizi planlamanız gerekir. Aynı durum gizli bir gönderi yapmak istediğinizde de geçerlidir. Örneğin bir arkadaşınıza veya yakınınıza bir sürpriz yapacaksınız, bunun için yine ürünün taşınması ve gizlenmesi gibi problemleri çözmeniz gerekecek.

Ancak gizlemek istediğiniz ürünü e-ticaret sitelerinden alırsanız, satıcı firma gönderiyi sizin istediğiniz gizlilikte, istediğiniz zaman içerisinde, istediğiniz koşullarda teslim edecektir. Gizli alışveriş ve gönderilerde e-ticaret çok geçerli bir sebeptir.

8- Ürün ve para iade kolaylığı

E-ticaret sitelerinden alınan ürünlerin iadesi fiziki mağazalara göre daha kolaydır. İade etmek istediğiniz ürünü mesafeli satış sözleşmesinde geçerli kurallara uygun olarak, geldiği gibi geri gönderebilirsiniz. Ayrıca ürün iadesinden çok kısa bir süre içerisinde paranızı da iade alabilirsiniz. Zor beğenen müşteriler için bu durum geçerli bir sebeptir.

9- Daha çok kampanya ve daha çok puan

Günümüzde artık hemen hemen tüm e-ticaret siteleri ürünleri veya hizmetleri için sık sık kampanyalar düzenlemekte. Bu kampanyaları takip eden müşteriler, çok daha kârlı alışverişler yapabilirler. Ayrıca çoğu çevrimiçi mağazada satın aldıkça biriken puan uygulamaları vardır. Bu durum fırsatları seven müşteriler için çok geçerli bir sebeptir.

10- Hızlı ve kolay sipariş

Hızlı yaşam temposuna sahip olan insanlar için günümüzde temel alışverişler için bile zaman ayırmak zordur. Son yıllarda çok sık kullanılmaya başlanan temel alışveriş uygulamaları sayesinde insanlar artık, yiyecek, içecek, süpermarket veya petshop ürünleri için evlerinden veya ofislerinden çıkmıyorlar. Tek tıkla yemek veya süpermarket ürünü sipariş edebiliyorlar. Büyükşehirlerin, büyük binalarında, yoğun iş temposunda çalışan insanlar için bu durum çok geçerli bir sebep.

Yorumlar

Yorum Yap