Kapıda Ödeme Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kapıda Ödeme Sistemi Nedir? Nasıl Kullanılır?

E-ticaret sitelerinde yapılan alışverişlerin gönderim seçenekleri arasında son zamanlarda giderek daha fazla kullanılmaya başlanan kapıda ödeme sistemi nedir ve nasıl kullanılır? Kapıda ödeme sistemi hakkında e-ticaret müşterilerinin merak ettikleri soruları bu başlık altında topladık.

Kapıda Ödeme Nedir?

Bir müşterinin mesafeli satış yoluyla aldığı herhangi bir ürünün ödemesini, ürünü teslim aldığı kargo yetkilisine yapması yöntemine kapıda ödeme sistemi denir.

Kapıda ödeme sistemi ile alınan ürünlerin ödemeleri nakit veya banka/kredi kartları ile yapılabilir.

Kapıda Ödemeli Kargo Nasıl İade Edilir?

Kapıda ödeme yöntemiyle satın alınan ürün veya hizmetlerde diğer tüm mesafeli satış örneklerinde olduğu gibi cayma hakkı vardır. Müşterinin cayma hakkını nasıl kullanacığını bilmesi için, satın alma işleminden önce mesafeli satış sözleşmesini okuması gerekir. Zira iadesi yapılacak ürün veya hizmet mesafeli satış sözleşmesinde onaylanan kurallar çerçevesinde iade edilebilir.

27.11.2015 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği'nde satın alınan malın taşıyıcı ile geri iadesi halinde satıcı ve alıcının yükümlülükleri şu şekilde açıklanmıştır;

Satıcının yükümlülüğü;
Cayma hakkının kullanımında, 5 inci maddenin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında, satıcının iade için belirttiği taşıyıcı aracılığıyla malın geri gönderilmesi halinde, tüketici iadeye ilişkin masraflardan sorumlu tutulamaz. Satıcının ön bilgilendirmede iade için herhangi bir taşıyıcıyı belirtmediği durumda ise, tüketiciden iade masrafına ilişkin herhangi bir bedel talep edilemez. İade için ön bilgilendirmede belirtilen taşıyıcının, tüketicinin bulunduğu yerde şubesinin olmaması durumunda satıcı, ilave hiçbir masraf talep etmeksizin iade edilmek istenen malın tüketiciden alınmasını sağlamakla yükümlüdür.

Alıcının yükümlülüğü;
Satıcı veya sağlayıcı malı kendisinin geri alacağına dair bir teklifte bulunmadıkça, tüketici cayma hakkını kullandığına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren on gün içinde malı satıcı veya sağlayıcıya ya da yetkilendirmiş olduğu kişiye geri göndermek zorundadır.

Kapıda Ödeme Sistemi İle Çalışan Kargo Firmaları

Türkiye'de yurt içi gönderimi yapan birçok kargo firması kapıda ödeme yöntemi ile ürün teslimatı yapmaktadırlar. Ancak kapıda ödeme ile satın alınacak bir ürünün hangi kargo firması ile teslim edileceğini genelde müşteriler değil, satıcı e-ticaret siteleri belirler. Kapıda ödeme sistemi ile çalışmak için satıcı firmanın herhangi bir veya daha fazla kargo şirketi ile anlaşması bulunmalıdır. Yurt içinde kapıda ödeme sistemi ile ürün teslimi yapan kargo firmaları şunlardır;

  • PTT Kargo
  • Aras Kargo
  • MNG Kargo
  • Sürat Kargo
  • Yurtiçi Kargo

Kapıda Ödemeli Alışverişin Avantajları

Kapıda ödemeli alışverişlerin avantajları düşünüldüğünde ilk akla gelen durum, "Beğenmezsem almam, geri gönderirim" düşüncesidir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi, satın alınan ürünün geri iade şartları kapıda ödemeli olsun veya olmasın aynı prosedüre bağlıdır. E-ticaret mağazalarından kapıda ödeme sistemi ile yapılan alışverişlerde sahip olduğunuz tüm haklar, kredi kartı, banka kartı veya banka havalesi ile yapılan alışverişlerde sahip olduğunuz haklar ile aynıdır. Kapıda ödemeli alışverişlerin diğer ödeme yöntemleri ile yapılan alışverişlerden en büyük farkı, nakit ödeme yapılabilmesidir. Eğer kredi kartı kullanmıyor ve aldığınız ürünü peşin olarak satın almak istiyorsanız kapıda ödeme yöntemi sizin için bir avantaj sayılabilir. Bir diğer avantajı ise, alışveriş yapacağınız e-ticaret sitesinin güvenli ödeme sistemi'ne sahip olmadığını düşünüyorsanız, ödemenizi kapıda yapmak sizin için bir avantaj olacaktır.

Kapıda Ödeme Sisteminin Dezavantajları

Bir e-ticaret müşterisi için, alışverişindeki en önemli hususlardan biri teslimat süresi ve, kargo seçenekleridir. Bir e-ticaret sitesinden kapıda ödemeli bir ürün satın aldığınızda bu iki konuda kısmen dezavantajlı durumda olursunuz. Çünkü, kapıda ödeme sistemi ile alacağınız ürünün teslimatını yapacak kargo firmasını seçme hakkınız olmayabilir. Ayrıca kapıda ödemeli ürünlerin teslimat süreleri de, standart alıverişlerdeki gönderi sürelerinden fazla olabilir.

Yorumlar

Yorum Yap