E-Ticarette Yapay Zeka Kullanımı

E-Ticarette Yapay Zeka Kullanımı

E-ticaret hayatımıza çok hızlı şekilde girdi ve çok hızlı bir büyüme gösteriyor. Büyürken de teknolojinin tüm imkanlarından yararlanarak gelişiyor. Yakın Gelecekte E-ticaret Dünyasında Yaşanacak Değişimler başlıklı yazımızda, çevrimiçi alışverişin çok daha fazla gelişerek büyüyeceğinden bahsetmiştik. Yine aynı yazıda da değindiğimiz gibi, bu gelişmenin en önemli parçalarından biri e-ticarette yapay zeka kullanımı olacak.

Merak eden ziyaretçilerimiz için e-ticarette yapay zeka kullanımı arttıkça görmeye başlayacağımız değişimleri araştırdık ve sizler için 10 maddede sıraladık.

1- Canlı Destek Sisteminde Yapay Zeka (Chatbot)

E-ticaret siteleri müşteri memnuniyetini artırmak için, çevrimiçi mağazaları üzerinden canlı müşteri hizmetleri sistemi kullanıyorlar. "Canlı Destek, Satış Destek, Müşteri Danışmanı" gibi farklı isimlerle kullanılan bu sistemlerin amacı, satış öncesi veya satış sırasında müşterilerin merak ettikleri soruları yanıtlamak veya satışa yardımcı olmaktır. Popüler herhangi bir e-ticaret sitesine giriş yaptığınızda birkaç saniye içerisinde sizi canlı destek sistemi karşılayacaktır. Bu destek sistemi yakın geçmişe kadar manuel olarak kullanılıyor ve sistemi yöneten bir müşteri temsilcisi oluyordu.

Güncel teknolojiyle artık birçok çevrimiçi mağazada müşterileri ilk olarak chatbot (sohbet robotları) karşılıyor. 'Chatbot'lar şimdilik müşteri karşılamada veya sık sorulan sorulara önceden hazırlanmış cevapların iletilmesinde kullanılıyor. Yakın gelecekte ise müşterilerin tüm taleplerine, tüm sorularına çok sayıda filtreleme yöntemiyle cevap verebilecekler. Ayrıca web sitelerinde kullanılan cookie (çerezler) yardımıyla da müşterilerin çevrimiçi etkinliğini takip ederek, müşterinin aradığını daha kolay bulabilmesine de yardımcı olacaklar.

2- Görsel Arama ile Ürün Bulma

Bir süredir arama motorları tarafından kullanılan görsel arama özelliği 2018 yılında e-ticaret sitelerinde de kullanılmaya başlandı. Herhangi bir ürünün rengi, şekli ve çevre hatlarını tarayabilen yapay zeka botları, sahip oldukları veritabanında bu verileri arayarak en uygun olan görseli bulabiliyorlar.

Bir mağazada gördüğünüz ve çok beğendiğiniz bir ürünün ismini veya markasını bilmediğinizi düşünün, Ancak aklınızda kalan o çok beğendiğiniz ürünün fiyatını öğrenmek, belkide satın almak istiyorsunuz. Cep telefonunuzun kamerası ile ürünün resmini çekerek arattığınızda ürün hakkında tüm bilgilere ulaşabilmek harika olmaz mıydı? İşte yakın gelecekte bunu sık sık kullanacağız.

3- Müşteri Verilerini Kullanma

E-ticaret sitelerinde sonsuz iki veri vardır. Bunlar; ürün verileri ve müşteri verileri. Bu veriler her gün yüksek oranda artmakta ve çevrimiçi mağaza yöneticileri her gün çok fazla veri ile uğraşmak zorunda kalmaktadır. Günlük satışlar, satılan toplam ürün sayısı, siparişlerin sayısı, ziyaretçi sayısı, ziyaretçi / satış oranı, stok durumu vs. gibi uzayan bir veri akışı ile bilgisayar yardımı olmadan bir insanın başa çıkabilmesi çok zordur.

Bilgisayar desteği sayesinde ise bu verilerin sayısı ne kadar artarsa artsın, düzenli ve kolay ulaşılabilir bir veritabanı oluşturulabilir. İşin içine yapay zeka desteği katıldığında ise, verilerin yapısal olarak toparlanmasının yanı sıra, bu verilere yorum da katılabilir. Yapay zekalar sahip oldukları sayısal verilerden bir anlayış üretebilirler.

Tüm müşterilerin veya bireysel müşterilerinin davranışlarını ayrı ayrı değerlendirerek, müşteri satın alma modeli oluşturmak ve elde edilen modellerle geçmiş verilerin karşılaştırılmasıyla müşterinin sonraki alımını tahmin edebilmek yapay zekalar için mümkündür.

Ar-ge çalışmalarına yüksek oranlarda yatırım yapan e-ticaret firmaları şimdiden yapay zeka teknolojisi ile müşteri verilerini değerlendirmeye başladı. Çalışmalar ve gelişmeler devam ettikçe yapay zeka botlarının müşteri verilerinden elde edebilecekleri anlayışlarda gelişecek ve henüz öngörülemeyen büyük değişimler yaşanacak.

4- Öneri Sistemleri

Büyük çevrimiçi mağazalarda dolaşırken, sistem tarafından önerilen ürünlere dikkat ederseniz, bu ürünlerin sizin yakın zamanda incelediğiniz ürünler veya o ürünlerin alternatifleri olduğunu görürsünüz. Bu tahmin, makine öğrenimi sayesinde yapılır. E-ticaret yazılımları müşterilerin daha önceden araştırdıkları, ziyaret ettikleri ürün sayfalarını, ürün kategorilerini kayıt altına alacak ve benzer ürünleri önerecek şekilde yapılmışlardır. Bu öneri sistemine yapay zeka katkısı eklendiğinde ise, müşterilerin daha önceden inceledikleri ürünler önerilirken, müşterilerin sevdikleri renkler, sevdikleri tarzlar ve hatta bütçe durumları, taksit seçenekleri gibi çok sayıda veri göz önünde bulundurularak önerme yapılacak. Bu gelişme sayesinde de çevrimiçi mağazaların satışları artacak.

5- Envanter Yönetimi

Envanter yönetimi, herhangi bir işletmenin en önemli alanlarından biridir. Ne kadar envanter tuttuğunuz ve ne kadarına ihtiyaç duyduğunuz konusunda sürekli güncel bilgiye sahip olmalısınız. E-ticaret siteleri içerisinde binlerce ürün kategorisi vardır. Aktif bir e-ticaret sitesinin günlük olarak envanterine göz kulak olmak bir insan için çok zor olabilir, hatta çoğu mağaza için mümkün olmayabilir. Dolayısıyla bu takip için mağazalar ve sistem çalışanları bilgisayarlardan ve çeşitli yazılımlardan faydalanmaktadırlar. Bilgisayar desteği sayesinde envanter takibi daha kolay yapılabilirken, ihtiyaç duyulacak ürünler listesini hazırlamak için yine insan yorumuna ihtiyaç doğmaktadır.

Yapay zeka teknolojisi sayesinde ise, insan değerlendirmesi en aza indirilecek. Yapay zekalar, stok durumuna ve satış istatistiklerine göre, ihtiyaç duyulacak ürünleri önceden belirleyebilecekler. Bu sayede mağaza sahipleri gelecekteki siparişler için önceden hazırlıklı olabilecekler.

6- Siber Güvenlik

Yapay zekalar e-ticaret sistemlerine girmeye başladığında ayrıca siber güvenliği de artıracaklar. İlk olarak birkaç yıl önce Google tarafından kullanıcı kimliği belirleme işlemlerinde yapay zeka teknolojisi kullanılmaya başlanmıştı. Çevrimiçi mağazalar için en büyük tehlike olan kimliği belirsiz kullanıcıların tespiti konusunda yapay zekaların denetimleri, diğer tüm yazılımlardan daha etkili olarak koruma sağlayabiliyor.

7- Karmaşa Yönetimi

E-ticaret sitelerinde yapay zeka teknolojisi sayesinde çok daha iyi ve doğru kararlar verilebilir. Şöyleki çok sayıda ve karmaşık verilerin işlenmesi insan yorumu ile çok karmaşık ve zor bir hale gelebilir. Oysaki yapay zekalar için, ne kadar farklı ve karmaşık veri olasa da doğru sonuca ulaşmak çok kolay olacaktır. Yapay zekalar kullanıcı davranışlarını ve satın alma modellerini tahmin ederek verilerdeki karmaşık modelleri kolayca belirleyebilirler.

8- Satış Sonrası Hizmetleri

Satış sonrası hizmetler e-ticaret siteleri için oldukça önemli konulardan biridir. Müşteri geri dönüşü için olmaz olmaz hizmetlerden biridir. Çevrimiçi mağazalar satış sonrası hizmetlerin takibi ve iyileştirilmesi için yatırım yapmaktadırlar. Bu konuda yapay zekaların devreye girmesi ile, müşteri sorunlarının çözümünün kolaylaştırılması ve doğru şekilde analizlerinin yapılması sağlanabilecektir.

9- Müşteri İlişkileri Yönetimi

Geçmişte e-ticaret siteleri, Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM), verilerini toplamak ve müşterilere kaliteli hizmet vermek için müşteri hizmetleri çalışanlarına güveniyordu. Ancak bugünün yapay zeka teknolojisi, hangi müşterilerin bir satın alma işlemi gerçekleştirebileceğini tahmin edebiliyor ve onlarla daha iyi ilişki kurulması konusunda uyarılar yapabiliyor. Yapay zeka uygulamaları, eğilimleri belirlemede ve eylemleri en son trendlere göre planlamanızda yardımcı olabilir. Makine öğrenimi algoritmalarının yardımıyla , gelişmiş CRM zaman içinde öğrenebilir ve geliştirebilir.

10- Satış İyileştirme

Yapay zeka uygulamaları E-ticarette tarihsel veri, veri analizi, en son trendlerin incelenmesi, kaynak tahsisinin optimize edilmesi ve takım performansının analiz edilmesine yardımcı olabilirler. Bu sayede yöneticiler satışlardaki son trendlere daha iyi bir bakış açısı kazanabilirler. Eğilimleri analiz edebilir ve zamanından önce stratejiler yaparak satışlarını artırabilirler.

Yorumlar

Yorum Yap