Black Friday Nedir? Ne Zaman Başlar?

Black Friday Nedir? Ne Zaman Başlar?

Her yılın sonlarına doğru AVM'lerde ve özellikle e-ticaret sitelerinde sık sık karşımıza çıkan Black Friday tüm dünyada uygulanan bir alışveriş festivalidir. Black Friday günlerinde çılgın indirimler, yeni ürünler ve alışılagelmişin dışında pek çok farklı kampanyalar yapılır. Black Friday özellikle e-ticaret sitelerinde yeni alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Black Friday (Kara Cuma) günü hakkında ziyaretçilerimiz için merak edilen soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Black Friday Nedir?

Black Friday ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri'nde başlayan bir alışveriş günüdür. Bu gün noel alışverişlerinin başlangıç günü olarak kabul edilir ve perakendeciler noel stoklarını bugünden itibaren satışa çıkarırlar. Black Friday günü tüm mağazalar erken saatte açılır ve çok geç saatlere kadar satışlar devam eder.

Black Friday Ne Zamandır?

Black Friday'in Amerika Birleşik Devletleri'nden dünyaya yayıldığını belirtmiştik. ABD'de her yıl Şükran Günü'nden sonra gelen Cuma günü, noel alışverişlerinin başladığı gün olarak kabul edilir. Dolayısıyla Şükran Günü ABD'de her yıl Kasım ayının 4. Perşembe günü kutlandığı için, tüm dünyada Kasım ayının 4. Cuma günü Black Friday olarak kabul edilir. Efsane Cuma olarak bilinen bu güne 1961 yılından itibaren Black Friday (Kara Cuma) denilmektedir.

Neden Kara Cuma?

ABD'de noel alışverişlerinin başlangıç günü olan bu günde uygulanan indirimler ve kampanyalara yoğun ilgi gösterilmektedir. 1961 yılındaki alışverişlerde Philadelpihia'da alışverişler o kadar yoğun yapılmış ki, insanlar mağazalarda adım atacak yer bulamamış, arabalarıyla uzun trafiğe maruz kalmış ve hatta bazı yerlerde izdihamdan birbirlerini ezmişler. O yılki izdihamdan sonra bu gün Black Friday (Kara Cuma) olarak anılmaya başlanmış.

Türkiye'de Black Friday

Tüm dünyada bir alışveriş festivali olarak görülmeye başlanan Black Friday Türkiye'de özellikle e-ticaret sitelerinin o güne özel kampanya ve indirimleriyle dikkat çekmeye başladı. AVM'lerde ve e-ticaret sitelerinde büyük indirimler, farklı kampanyalar ve çok çeşitli ürünler satılır. Öyle ki 2017 yılındaki Black Friday günü Türkiye'nin önde gelen e-ticaret sitelerinden biri olan hepsiburada.com'da daire satışı bile yapılmıştı.

Yorumlar

Onur A. – 14 Kas 2018

Türkiye'de satış yapan yabancı e-ticaret sitelerinde çok çeşitli imdirimler oluyor ama yerli sitelerde Black Friday pek önemsenmiyor.

Yorum Yap